Wilmot seniors Rachel Kostrova and Maddie Martin, shown here at the WIAA Division 1 regional in Lake Geneva, qualified for the WIAA Division state meet in the 400-meter dash and as members of a relay team (Mike Ramczyk/The Report).

As the Wilmot Union High School boys dominated relay events, Westosha Central flourished in the field at Thursday’s WIAA Division 1 sectional in Stoughton, where 13 students from both schools qualified for the state meet in La Crosse next weekend.

Joshua Engberg

The Panthers, who qualified four relay teams, garnered a sectional title winner in the 1,600-meter relay consisting of juniors Anthony Poco, Jordan Jesse along with seniors Zac Schrader and Matt Cieslak (3 minutes, 21.82 seconds).

For the Falcons, however, they completed a sectional sweep in the pole vault, where senior Madi Hansen won for the girls and junior Joshua Engberg took first in boys competition.

Hansen scored a 10-6 while Engberg cleared the bar at 13-06.

Amanda Sabourin, a Westosha Central senior, added the school’s third sectional victory in the discus with a throw of 126-04.

Additionally, in the boys discus event, senior Hunter Huggins qualified for the state meet after he registered a score of 156-06 to finish third.

While Huggins, Hansen and Engberg make their first state appearance, the experience is not new for Sabourin, who qualified as a junior.

Madi Hansen

Panther boys add more
If a sectional title was not enough, the Wilmot boys qualified in two other relay events, the 800 and 400.

In the 800 relay, junior Robert Brent joined Poco, Jesse and Schrader to finish second at 1:30.48.

Like the 800 relay, Wilmot notched second in the 400 relay, which had a team of Poco, Brent, Cieslak and Schrader. The 400 relay clocked in at 43.42.

Individually, sophomore Cullen Ketterhagen receives his first state berth after he placed second in the 300-meter hurdles at 40.40.

Duo leads Panther girls
Seniors Maddie Martin and Rachel Kostrova, state qualifiers in relay events since their sophomore seasons, made it three straight after finishing second in 1,600 relay at 4:04.35.

Joining Martin and Kostrova were senior Julia Shurtleff and sophomore Gretta Cieslak, all of whom advanced to the state meet last season.

Martin and Kostrova also qualified for the state meet in the 400 dash, where Martin finished second at 57.83 and Kostrova placed third at 58.28.

Kostrova makes her first individual appearance.

BOYS RESULTS

Anthony Poco

Pole vault – 1. Josh Engberg, WC, 13-06.00; 2. Palmer Goodwick, JP, 12-06.00; 3. Lucas Dahlberg, JC, 12-00.00; 7. Jake Raiman, WIL, 11-00.00.

3,200 relay – 1. Stoughton 7:59.98, 2. Kenosha Tremper 8:02.57, 3. Janesville Craig 8:04.26, 7. Wilmot (Alex Wank, Nathan Loeffler, Brock Muzzy, Shawn Davis) 8:39.00.

Discus – 1. Ryley Walter, FA, 159-00; 2. Isaac Philips, MILT, 156-09; 3. Hunter Huggins, WC, 153-06.

800 relay – 1. Madison La Follette 1:29.89, 2. Wilmot (Robert Brent, Jordan Jesse, Anthony Poco, Zac Schrader) 1:30.48, 3. Oregon 1:31.16.

400 dash – 1. Derek Davey, ELK, 50.02; 2. Nathan Moll, STO, 50.94; 3. Ethan King, KB, 51.00; 4. Austin Kurylo, WC, 51.73.

400 relay – 1. Indian Trail 43.31, 2. Wilmot (Anthony Poco, Robert Brent, Zac Schrader, Matt Cieslak) 43.42, 3. Stoughton 43.43.

300 hurdles – 1. Alberto Martinez, BMHS, 40.24; 2. Cullen Ketterhagen, WIL, 40.40; 3. Mekhi Johnson, LAF, 40.67.

3200 run – 1. Finn Gessner, LAF, 9:36.37; 2. Josh Freitag, LAF, 9:37.01; 3. Nick Gwynne, KB, 9:41.05; 5. Sheel Patel, WC, 9:54.78.

1,600 relay – 1. Wilmot (Anthony Poco, Jordan Jesse, Zac Schrader, Matt Cieslak) 3:21.82, 2. Oregon 3:25.27, 3. Stoughton 3:25.59.

GIRLS RESULTS

Amanda Sabourin

3200 relay – 1. Stoughton 9:30.72, 2. Kenosha Tremper 9:42.70, 3. Janesville Craig 9:53.29, 6. Westosha Central (Julia Ziemelis, Heaven Anderson, Claire Koeppel, Meghan Capra) 10:12.88.

High jump – 1. Gabby Pinnow, ELK, 5-03.00; 2. Katie Chesebro, MILT, 5-02.00; 3. Aubrey Tesch, FA, J5-02.00; 6. Julissa Scott, WIL, J5-00.00; 7. Becca Bell, WIL, 4-10.00.

Discus – 1. Amanda Sabourin, WC, 126-04; 2. Caty Abitz, LAF, 120-02; 3. Julia Hartwig, JP, 120-01.

Triple jump – 1. Eva Laun-Smith, BMHS, 37-09.00; 2. Kiara Lee, LAF, 37-05.50; 3. Mya Lonnebotn, STO, 35-11.00; 4. Kristen Carlson, WIL, 34-09.50; 8. Brenna Maloney, WC, 31-07.50.

Pole vault – 1. Madi Hansen, WC, 10-06.00; 2. Taylor Grams, JP, 10-00.00; 3. Emily Ustianowski, BHS, J10-00.00; 5. Jessica Zeitler, WIL, 9-00.

400 relay – 1. Janesville Craig 50.04, 2. Madison La Follette 50.10, 3. Indian Trail 50.52, 7. Westosha Central (Madi Hansen, Kylie Shane, Twila Dovas, Jaden McKenna) 51.89.

400 dash – 1. Alyson Weum, STO, 57.49; 2. Maddie Martin, WIL, 57.83; 3. Rachel Kostrova, WIL, 58.28.

200 dash – 1. Scarlet Egwuonwu, ORE, 25.29; 2. Sie’anna Mitchell, VER, 25.62; 3. Maddy Troy, KT, 25.70; 4. Maddie Martin, WIL, 25.89.

800 relay – 1. Oregon 1:44.85, 2. Verona Area 1:46.58, 3. Kenosha Tremper 1:47.43, 7. Westosha Central (Jaden McKenna, Kylie Shane, Twila Dovas, Jade Fluger) 1:51.69; 8. Wilmot (Teresse Nunez, Julia Shurtleff, Kayla Buchanon, Caylee Pearson) 1:53.01.

3200 run – 1. Peyton Sippy, JC, 11:17.21; 2. Anna Wozniak, STO, 11:29.07; 3. Erin Sorg, DD, 11:31.47; 5. Meghan Capra, WC, 11:45.34.

1600 relay – 1. Stoughton 4:02.37, 2. Wilmot (Julia Shurtleff, Rachel Kostrova, Gretta Cieslak, Maddie Martin) 4:04.35, 3. Beloit Memorial 4:04.75, 6. Westosha Central (Kylie Shane, Amanda Sabourin, Jaden Morris, Julia Ziemelis) 4:11.78.

 
 

No comments

Be the first one to leave a comment.

Post a Comment


 

 
 

Local weather